Дитячі омбудсмени

23 лист. 2012
Тренінг «Ми – захисники прав дітей»

20 листопада 2012 року на базі Широківської СЗШ Криворізького району проводились тренінги по складанню та презентації проектів діяльності Уповноважених з прав дітей (дитячих омбудсменів). Уповноважений з прав дітей (дитячий омбудсмен) – це громадський представник у навчальному закладі, діяльність якого направлена на покращення умов життя дітей, захисту їх законних прав та інтересів, підвищення рівня правової свідомості дітей та молоді, запобігання випадків всіх видів насильства.

Головним завданням такої роботи з представниками шкільних самоврядувань є: розвивання потенційних здібностей кожного, підтримка ідей по створенню творчих проектів, ознайомлення з різними формами і методами організації діяльності омбудсменів. Уповноважені з прав дітей чітко показали, що хвилює та цікавить дітей Криворізького району.  На ці проблемні питання були спрямовані проекти, які залучають учнів до правової діяльності, згуртовують навколо справ, які вони можуть самі здійснювати, вчать дітей бути уважними до проблемних ситуацій, актуальних проблем учнівського середовища та бачити тих, хто потребує допомоги.

Омбудсмени презентували назви груп однодумців та малювали образну символіку, яка виражала основні ідеї діяльності захисників прав дітей. Назви були самими несподіваними, але цікавими і змістовними, наприклад: «Добро», «Ми поряд», «Бетмен йде на допомогу», «Усмішка», «Джерело», «Долоня», «Рука допомоги» та інші. Дуже цікавим був символ «Дівчинка, що випускає на волю птахів», тобто відпускає свої страхи. Уповноважений Красінської СЗШ зобразив серце, яке зігріває сонце, і пояснив, що їх діяльність буде заключатись в тому, щоб побачити зранене серце дитини і зігріти його своїм теплом, турботою та піклуванням. Черней Дарина, учениця Грузької НСШ-сад, зі своєю групою «Щасливе майбутнє» символом обрала «квітку радості», яку поливає літній дощ, і пояснила, що кожна дитина, яка звернеться за допомогою, буде почутою і підтриманою. Войовнича група, назва якої «Щит захисту» Бялковської Вікторії, учениці Лозуватської СЗШ №1, своїм девізом: «Пам’ятай! З нами ти в безпеці!» запевняє у захисті кожного, а своїм символом обрала лицарський щит «Права дітей», об який розбиваються мечі зла та насильства.

В самих же проектах омбудсмени планували проведення інформаційних акцій таких як: «Діти проти насильства», «Почуйте всі», «Ми можемо змінити життя на краще», тренінгів, рекламних кампаній, створення власних радіо передач, створення електронних газет, веб-сайтів, круглих столів спільно з представниками правових інституцій, перегляд та обговорення відеороликів зі сценами насильства та порушенням прав дітей та інші оригінальні заходи. В цих програмах в основі були не байдужість, а бажання бути поряд з тими, кому погано.

Виконуючи завдання тренінгів уповноважені з прав дитини вчились:

• розуміти зміст і завдання свого доручення;
  • планувати і бачити перспективи своєї роботи;
  • визначати коло обов’язків та відповідальність кожного за конкретну справу;
  • контролювати та допомагати в разі необхідності тим, хто цього потребує;
  • готувати і проводити засідання активістів-однодумців.

А головне полягало в тому, що учні вчились будувати «будинки щастя», в яких всі діти будуть оточені взаєморозумінням, повагою та зігріті любов’ю, вони вчились будувати «храми власної душі».